» » » طراحی سامانه بازرسی انتخابات

طراحی سامانه بازرسی انتخابات

  • Like
  • 0

طراحی سامانه بازرسی انتخابات

رئیس هیئت مرکزی بازرسی انتخابات:

طراحی سامانه بازرسی انتخابات

رئیس هیئت مرکزی بازرسی انتخابات از طراحی سامانه ویژه رایانه ای برای انعکاس برخط (آنلاین) نتایج بازرسی های انتخابات در وزارت کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، سید سلمان سامانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: برای هر مرحله از انتخابات، شاخص های بازرسی طراحی شده است و بازرسان باید در هر مرحله از انتخابات، نتایج اقداماتشان را با دقت و مستند در قالب چک لیست های ویژه در این سامانه ثبت کنند.

وی افزود: در این طرح، نتایج بازرسی به صورت برخط مشخص می شود و ما با مشاهده نتایج در ستاد انتخابات وزارت کشور می توانیم اثربخشی بازرسی ها را با رویکرد پیشگیری از وقوع جرم به نحو مطلوب اعمال کنیم.

رئیس هیئت مرکزی بازرسی انتخابات همچنین در خصوص روند اعمال بازرسی بر انتخابات افزود: در بازرسی ها اصل بر پیشگیری موثر و منطقی است و به همین منظور سعی شده همه زمینه های تخلف در انتخابات، پیشاپیش شناسایی شود و برنامه ریزی و توانایی خود را صرف حوزه هایی کنیم که نیازمند توجه بیشتری هستند.

سامانی همچنین درباره بازرسی ها در روند اجرای انتخابات گفت: با توجه به اینکه حدود 60 هزار شعبه اخذ رای خواهیم داشت، سعی داریم به ازای هر شعبه، یک بازرس مستقر داشته باشیم.

وی درباره معیارهای انتخاب اعضای هیئت های بازرسی و بازرسان کل کشور گفت: در انتخاب این اعضا معیارهای مشخص و جامعی مانند برخورداری از دانش انتخاباتی بالا، امانتداری، تعهد، دقت و بی طرفی کامل در نظر گرفته شده و اصل مهم برای ما، بی طرفی است.

سامانی همچنین درباره نحوه برخورد با تخلفات انتخاباتی تاکید کرد: اگر با تخلفی روبرو شویم قطعا با قاطعیت برخورد خواهیم کرد.

ارائه مشاوره حقوقی رایگان به داوطلبان انتخابات

رئیس هیئت مرکزی بازرسی انتخابات از برنامه وزارت کشور برای ارائه مشاوره حقوقی رایگان به داوطلبان انتخابات از آغاز نام نویسی تا پایان رای‌گیری در انتخابات اسفند خبر داد.

سیدسلمان سامانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با تبیین اقدامات بخش بازرسی انتخابات ، این اقدامات را بر اصول ‌
ق

انونمداری، امانتداری و بی طرفی ، پرهیز از افراط و تفریط، تقویت فضای نشاط، امید و اعتماد در جامعه و سرعت،‌ دقت و قاطعیت مبتنی دانست.

وی گفت : هیئت بازرسی انتخابات طبق ماده 25 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ماده 76 آیین نامه اجرای قانون مجلس خبرگان رهبری تشکیل شده و طبق قانون ، وزارت کشور مامور اجرای قانون انتخابات است.

سامانی افزود: بر این اساس مهم ترین و اصلی ترین کار ویژه هیئت بازرسی انتخابات نیز اطمینان از حسن اجرای قوانین و مقررات در برگزاری انتخابات است.

رئیس هیئت مرکزی بازرسی انتخابات اضافه کرد: معتقدیم که بازرسی اثربخش، آن بازرسی است که علاوه بر اینکه خود برگرفته از قانون است، اقداماتش نیز به حاکمیت قانون در برگزاری انتخابات منتج شود.

وی گفت : بر این اساس سعی کرده ایم تا قوانین انتخابات و بیانات امام راحل و رهبر معظم انقلاب درخصوص انتخابات را یکجا و منظم جمع آوری کنیم و به مثابه نقشه راه برای تحقق هدف اصلی یعنی برگزاری انتخابات ممتاز و در تراز جمهوری اسلامی ایران مبنا قرار دهیم.

سامانی آگاهی را پیش‌شرط قانونمداری دانست و افزود : به همین منظور سعی کرده ایم دانش انتخاباتی مجریان ،‌بازرسان و نامزدهای انتخاباتی را به طور مستمر ارتقا دهیم تا رفتارهای انتخاباتی ‌هر چه بیشتر قانونمند و نظام‌مند باشند.

رئیس هیئت مرکزی بازرسی انتخابات گفت: برای این کار ، هر هفته با حضور در یکی از استان ها علاوه بر فرمانداران آن استان ، با فرمانداران دو استان همجوارش جلساتی برگزار و نکات مهم قانون انتخابات را تبیین کرده ایم.

سامانی بر اشراف مجریان و بازرسان بر قانون تاکید و اضافه کرد: به همین منظور نخستین بار در تاریخ وزارت کشور ، فرمانداران کشور در آزمون جامع قانو

ن انتخابات شرکت کردند تا بتوانیم میزان تسلط فرمانداران را به عنوان رؤسای هیئت های اجرایی در موضوع انتخابات احراز کنیم.

رئیس هیئت مرکزی بازرسی انتخابات گفت:‌ بر اساس سوابق موجود در وزارت کشور آنچه داوطلبان انتخابات باید از آن آگاه باشند اعم از حقوق و تکالیفشان جمع بندی کرده ایم و هنگام نام نویسی در اختیارشان قرار می دهیم.

سامانی همچنین از برنامه ریزی برای ارائه مشاوره حقوقی رایگان به داوطلبان انتخابات از آغاز نام نویسی داوطلبان تا زمان برگزاری انتخابات ، پایان شمارش آراء و اعلام نتایج انتخابات با هدف آگاهی داوطلبان از حقوق و تکالیفشان خبر داد.

وی گفت : با ارائه این مشاوره ها علاوه بر استفاده حداکثری داوطلبان از حقوقشان، می توان از تخلفات احتمالی و نانوشته پیشگیری و اجتناب کرد.

رئیس هیئت مرکزی بازرسی انتخابات افزود : تلاش بخش بازرسی این است که انتخابات به بهترین شیوه برگزار و هر گونه کمبود احتمالی با دقت ، شناسایی و در چاچوب قانون برطرف شود.

سامانی در پاسخ به پرسش دیگری درخصوص تفاوت ساز و کارهای بازرسی در این دوره از انتخابات با دوره های پیشین گفت:‌ سعی کرده ایم با تهیه چک لیست های بازرسی به صورت برخط ، نتایج بازرسی ها را با استفاده از سامانه بازرسی رصد کنیم تا با اتخاذ تصمیمات لازم فرایندها را به سمت قانونی شدن سوق دهیم.

وی همچنین درباره اقدامات بخش بازرسی برای جلوگیری از وقوع تخلفات به ویژه تبلیغات زودهنگام نامزدها گفت : بخشی از قانون انتخابات مربوط به تبلیغات است که برای آن شرایط مشخصی در نظر گرفته شده است که ما برای هر یک از این شرایط ، راهکارها و چک لیست های مشخص تهیه کرده ایم.

سامانی تاکید کرد : همه فرایندهای اجرا را بازرسی کرده ایم تا رفتارها منطبق با قانون انجام شود بر این اساس اگر تخلفی مشاهده شود ، قطعا آن را به مراجع ذی صلاح اطلاع خواهیم داد.

رئیس هیئت مرکزی بازرسی انتخابات، شفافیت، قانونمداری و رعایت اصول اخلاقی، شرعی و قانونی در اجرای انتخابات اسفند را امری قطعی دانست.

سامانی گفت:‌ همانطور که تاکنون نظام جمهوری اسلامی در جهان افتخارآفرین و مایه مباهات ملت ایران بوده است انتخابات اسفند نیز سبب سر بلندی و افزایش اقتدار ملی خواهد شد.


بازگشت


موضوع : آرشیو سال 1394 / اخبار ویژه 94
  • چاپ