» » » رعایت اصل بی طرفی در انتخابات رویکرد مهم دولت تدبیر و امید است

رعایت اصل بی طرفی در انتخابات رویکرد مهم دولت تدبیر و امید است

  • Like
  • 0

رعایت اصل بی طرفی در انتخابات رویکرد مهم دولت تدبیر و امید است

معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: بازشماری تمام صندوق های رای حوزه انتخابیه ماکو، شوط، پلدشت و چالدران به اتمام رسیده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی  انتخابات استان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، محمدحسین مقیمی در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: نتیجه بازشماری صندوق های رای حوزه انتخابیه ماکو، شوط، پلدشت و چالدران به شورای نگهبان اعلام شده و منتظر اعلام نظر از طریق شورای نگهبان هستیم.
وی افزود: پس از پایان دور اول انتخابات مجلس شورای اسلامی و اعلام نتایج، نفر نخست این حوزه انتخابیه که تنها با 25 رای اختلاف نتوانسته بود 25 درصد رای های صحیح را کسب کند به شورای نگهبان اعتراض کرد و برای همین 10 درصد صندوق‌ها یعنی 24 صندوق بازشماری شد.
رئیس ستاد انتخابات کشور اضافه کرد: پس از بازشماری 10 درصد صندوق ها سپس نفر دوم به نتیجه انتخابات اعتراض کرد که به دستور شورای نگهبان 10 درصد دیگر صندوق‌ها نیز شمارش شد و شورای نگهبان پس از بازشماری دوم صندوق های رای در حوزه انتخابیه ماکو، شوط، پلدشت و چالدران، تمام صندوق های رای این حوزه انتخابیه را مورد بازشماری قرار داد.
وی ادامه داد: در حال حاضر نتیجه بازشماری صندوق های رای حوزه انتخابیه ماکو، شوط، پلدشت و چالدران به شورای نگهبان اعلام شده و منتظر اعلام نظر از طریق شورای نگهبان هستیم.
وی در خصوص حوزه انتخایبه افراد برای رای دادن نیز گفت: طبق قانون انتخابات کسانی که نتوانستند در دور اول شرکت کنند می توانند در هر حوزه انتخابیه رای دهند اما کسانی که در مرحله اول در هر حوزه انتخاباتی رای دادند، در مرحله دوم فقط مجاز به رای دادن در همان حوزه انتخابیه هستند و نمی‌توانند در حوزه انتخاباتی دیگری رای خود را به صندوق رای بیاندازند.
مقیمی از استقرار بیش از 15 هزار صندوق رای در مرحله دوم انتخابات در کشور خبر داد و تصریح کرد: انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی هفتم اسفند در 207 حوزه انتخابیه در سطح کشور برگزار شد که 221 نفر منتخب مردم به مجلس راه یافتند و 69 نفر باقی مانده نیز در مرحله دوم انتخاب و به مجلس شورای اسلامی راه خواهند یافت.
مقیمی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه عملکرد دولت در انتخابات اخیر کاملا مثبت و شفاف بوده است، تصریح کرد: فقط در حوزه انتخابیه اصفهان پس از اعلام نتایج، شخص منتخب سوم توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد و  تمامی مراحل انتخابات در این استان مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت که نشان می دهد نحوه برگزاری انتخابات در کشور هیچ مشکلی نداشته است.
وی رعایت بی طرفی در انتخابات را رویکرد مهم دولت تدبیر و امید دانست و گفت: رعایت این اصل مهم ازسوی تمامی متولیان در برگزاری انتخابات در هفتم اسفند 94 انجام گرفت.  
مقیمی خاطرنشان کرد: رعایت اصل بی طرفی مورد تاکید جدی دولت، وزارت کشور و تمام کارگزاران و متولیان برگزاری انتخابات در همه مراحل این عرصه حوزه مهم مشارکت سیاسی است.
وی در خصوص شایعه برکناری و یا تعویض استانداران و فرمانداران به دلیل انتخابات گفت: خوشبختانه تمامی استانداران و فرمانداران توانستند به نحو شایسته مراحل مختلف انتخابات را به اتمام برسانند و تایید انتخابات توسط شورای نگهبان شاهد این مدعاست و بنابر این وزارت کشور از روند برگزاری انتخابات توسط استانداران، فرمانداران و بخشداران رضایت کامل دارد.  
گفتنی است دور دوم انتخابات در 10 اردیبهشت ماه برگزار می شود. 12 نفر از آذربایجان غربی در 9 حوزه انتخابیه راهی خانه ملت می شوند که از این میان شش نامزد انتخاباتی در همان دور اول پیروز انتخابات شده و 12 نفر نیز برای نشستن بر شش کرسی دیگر مجلس در دور دوم به رقابت خواهند پرداخت.


بازگشت


موضوع : آرشیو سال 1394 / اخبار ویژه 94
  • چاپ